Lamele ścienne – co to?

Czym są lamele?

Lamele ścienne to element dekoracyjny, który kilka lat temu podbił rynek wnętrzarski. Zwykło się tak nazywać moduł składający się z mniejszych listewek nazywanych lamelkami ułożonych w równych odstępach. Stosowane są przede wszystkim jako dekoracja ścian, ale można też je spotkać np. na podłogach.

Zalety lameli ściennych

  • Ponadczasowość – mimo, że mogą przywoływać na myśl wspomnienia czasów PRL, gdzie na ścianach królowała drewniana boazeria, należy zauważyć, że ich historia sięga znacznie dalej, bo aż starożytności i przejawiała się we wszystkich epokach by znów powrócić do łask w czasach współczesnych.
  • Design – wprowadzają do pomieszczenia poczucie głębi, optycznie go powiększając. Ich nowoczesny styl wpasuje się do praktycznie każdego wnętrza. Dzięki dużej gamie kolorystycznej oraz zróżnicowanych materiałach są bardzo uniwersalnym dodatkiem wnętrzarskim.
  • Alternatywne zastosowania – poza oczywistą funkcją dekoracyjną, znajdują też zastosowania funkcjonalne np. jako ścianki działowe lub drzwi przesuwne. 
  • Wizualne podniesienie stropu – poprzez użycie pionowych listewek pokój wydaje się być wyższy i przestronniejszy.
  • Wygłuszenie – świetnie sprawdzają się jako element wygłuszający, zwłaszcza te podklejane filcem.
  • Ekonomiczne i proste w montażu – stosunkowo niska cena i możliwość bezproblemowego zamontowania ich na własną rękę są dużymi zaletami lameli.

Z czego wykonane są lamele?

Zdecydowanie najczęstszym materiałem jaki wykorzystuje się do produkcji listewek jest drewno. Wśród najchętniej wybieranych gatunków drzew możemy wymienić: sosnę, dąb, jodłę oraz jesion, wyróżniają się one dużą wytrzymałością, co znacząco wpływa na żywotność produktu. Rzadziej spotykać można lamele wykonane z płyty PVC, oraz MDF wykończone okleiną. 

Lamele – zastosowanie

Kojarzone są głównie jako wykończenie loftów i nowoczesnych mieszkań. Najczęściej montowane są w przedpokoju bądź salonie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie umieszczenia ich w innych pomieszczeniach. Coraz częściej spotkać można łazienki wykończone lamelami, sprawdzają się tam ze względu na optyczne powiększanie przestrzeni. Należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze materiału z którego są wykonane, mając na uwadze, że duża wilgotność może znacząco wpłynąć na żywotność niektórych tworzyw. Jeżeli zależy nam na wygłuszeniu pokoju, możemy zdecydować się na lamele podklejane filcem. Już moduły same w sobie mają działanie wygłuszające, a w połączeniu z materiałem takim jak filc możemy spotęgować ten efekt. Świetnie sprawdzą się też w pokoju dziecięcym, bądź sypialni. Lamele wykonane z drewna mają za zadanie wizualnie ocieplić oraz powiększyć wnętrze. Zainstalowanie takich modułów dodaje faktur w pomieszczeniu, można je wykorzystać jako element skupiający uwagę i np. umieścić na nich obraz bądź inne dzieło. 

Lamele – nie tylko dekoracja

Poza zastosowaniem dekoracyjnym, znajdują też zastosowania funkcjonalne. 

Ściana działowa z lameliświetnie sprawdza się w niedużych pomieszczeniach, w których postawienie zabudowanych ścian ograniczyłoby percepcje przestrzeni, jednak konieczne jest wydzielenie stref. Ich ażurowość sprawia, że mimo podzielenia pokoju, pozostaje poczucie przestronności.

Lamele jako drzwi przesuwne stosowane są ze względu na lekkość, trójwymiarowość i nowoczesny design. Spotykane np. jako drzwi do spiżarni bądź garderoby. Ze względu na to, że są przesuwne, nie wymagają dużej ilości przestrzeni.

A może by tak żaluzje? Pewna znana sieć typu fast food wykorzystała moduły w innowacyjny sposób. Łącząc ze sobą ich nowoczesny wygląd i funkcjonalność, postanowiono na tej samej zasadzie co drzwi przesuwne wykorzystać lamele jako żaluzje do okien. Dzięki temu, że można je swobodnie przesunąć wzdłuż ściany bezsprzecznie spełniają swoje zadanie, równocześnie pozytywnie wpływając na wygląd wnętrza.

Barierka z lameli jeżeli zależy nam na spójnym designie naszego mieszkania, warto rozważyć zastosowanie lameli jako balustrady przy schodach. W połączeniu z lamelami użytymi w innych pomieszczeniach jako moduły na ścianach, możemy zachować jednakowy nowoczesny styl. Tutaj również ażurowość modułu jest jego atutem.

Dlaczego warto wprowadzić do swojego domu lamele?

Przede wszystkim ze względu na walory estetyczne, bowiem są one głównym powodem dla którego decydujemy się na lamele, jednak nie jedynym. Jak wspomniano wyżej, mogą służyć rozwiązaniu licznych problemów funkcjonalnych przy zachowaniu stylistyki wnętrza. Dzięki swojej prostej formie ich zastosowanie, tak naprawdę, nie ma żadnych ograniczeń. Podane w artykule pomysły są tylko przykładami tego, jak mogą zostać użyte we wnętrzach. 


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *